|
Éva Ilona
Javallatok hosszú utazásokhoz,
hogy valóban jól érezd magad
Utazó nedű készítése lábdagadásra, puffadásra, székrekedésre...
Itt a nyár, itt a vakáció, s elérkezett a várva várt utazás. Az indulás előtti napokban izgatottságunk miatt már alig tudunk aludni. Végre beülünk a járműbe, mely álmaink szigetére repít bennünket. Ám a hosszú út alatt bedagad a lábunk, s mire célhoz érünk, már csak egyetlen óhajunk marad, vízszintesbe kerülni felpócolt lábakkal. Kit érdekel már ilyenkor a Notre Dame, a Tower, a Zwinger?! Mindennek tetejébe még a has is felpuffad, s ráadásul székelési nehézségek is akadnak. Teljes a diszkomfort érzet, s megkeseredik a kirándulás. Pedig, nagyon egyszerű ezeket kivédeni.
Aki izgalmában nem tud aludni, pihenni az utazást megelőző éjszakákon, az fogyasszon esténként erősen beáztatott citromfű vagy menta teát. Ilyenkor egy csapott evőkanál füvet leöntünk két deciliter vízzel, majd fél óra állás, s szűrés után lassan, kortyolgatva elfogyasztjuk. Kifejezetten kellemes aromája van mindkét gyógynövénynek.
A fekvés nélküli éjszakai ülő utazásoktól dagad be legjobban a láb. Mai szlenggel élve: az ülés a legrosszabb az emberi testszerkezet számára. Mindezt tetézzük az éjszakázással, melyhez egyáltalán nem vagyunk hozzászokva. Fontos, hogy napokkal az utazás előtt minimálisra csökkentsük a só és a cukor bevitelét, és az utazás alatt szintén csökkentett só- és cukortartalmú ételeket fogyasszunk, mert sajnos, mindkettő megköti a vizet a szervezetben. A méz is hasonló tulajdonságokkal bír. A csipkebogyó főzet kiváló vízhajtó hatással rendelkezik, ezért megelőzésként, s egyben üdítőként bátran fogyasszuk.
Gondoskodjunk könnyű, kényelmes ruháról, hogy a keringésünk megfelelő legyen. Szűk ruha, szoros deréköv, karkötő növeli a diszkomfort érzetet.
Hosszú az út, s bent rekedt energiáinkat evéssel, rágcsálással szeretnénk feloldani. A chips-eknek és a ropiknak nagyon magas a sótartalma, ezért inkább natúr kétszersültet, almachips-et, gabonaszeleteket csipegessünk.
Ha útközben aludni szeretnénk, akár ülve, akár fekvő helyzetben, akkor vigyünk magunkkal macskagyökér tablettát, mely gyógynövényboltokban kapható. Alkalmanként 2-4 szemet vegyünk be vízzel. Szándékosan nem javasoltam a macskagyökér teát, mert nem mindenki tudja meginni a benne lévő keserűanyag és a kellemetlen szag miatt. A tablettát is nyitott térben vegyük ki a dobozkájából, mert annak is igen erős — finoman fogalmazva — a kipárolgása. Amúgy kiváló termék, fémdobozkában kapható 60 és 120 darabos kiszerelésben.
A vállalkozó szelleműek abszinttal is elősegíthetik az elalvást. Az abszint régen a varázslók szere volt, mely többnyire révülést is előidézett a benne lévő üröm miatt. Vigyázat, mert nagyon magas az alkohol tartalma, ezért csak 2-4 centiliter javasolt alkalmanként. A régiek kockacukorra csepegtették, s úgy fogyasztották.
Próbáljuk meg utánozni az otthoni környezetet kényelmes szabadidő ruhával és egy könnyű takaróval, ami lehet, akár egy nagy strandtörölköző is. Időzítsük úgy az éjszakai pihenést, hogy az esti 23 és a hajnali 4 óra közötti időszakban aludjunk. Ekkor képes a szervezet a legnagyobb mértékű regenerálódásra, s így másnap — a csekély alvás ellenére — mégis frissnek érezzük magunkat.
Ha puffadásra is hajlamos az utazó, akkor az indulás előtt már jó néhány nappal ne egyen „K” betűsöket: karalábé, karfiol, káposzta… Amely ételekről tudjuk, hogy felfúvódást idéz elő, azokat vegyük ki az étrendünkből mind az utazás előtt és alatt. Nem javasolt a bab, a borsó és az erősen füstölt étel sem, s ezekkel ráadásul az utastársak élete is megkeseredik. Akik hasonlóan reagálnak a tejtermékekre, azok mondjanak le róluk e rövid időszak alatt.
Milyen jól esik a melegben egy bodza, vagy egy citromos üdítő?! Ám, a szénsavas frissítők a legkárosabbak a felfúvódás és a lábdagadás szempontjából. Valóban pillanatok alatt felfrissülünk tőlük, ám a benne lévő szénsav oly mértékben kifárasztja a szervezetett, hogy a rövid frissítő hatást, annál erőteljesebb fáradtság érzet követ. Ezt tetézi a magas cukortartalom okozta puffadás és dagadás.
Hangsúlyozom, hogy hosszú, sok ülést igénylő utazásról beszélünk, mert dolgos-szorgos hétköznapjainkban egy kis elcsábulás egészséges szervezetnek semmiképpen nem árthat.
Van aki, székelési nehézségekkel küszködik az utazás, illetve a nyaralás alatt. Ha magas rosttartalmú ételeket, italokat fogyaszt, s kellő mennyiségű vizet iszik, akkor elkerülhető ez a probléma. A csoki és a társai székletfogók! A rizs, a krumpli, a fekete tea szintén.
A hosszú út alatt bármilyen kényelmetlenséget élünk meg a mozgás mindig segít. A lábdagadós a megállóknál könnyű helyben futással, topogással, bokakörzéssel tudja enyhíteni vagy megelőzni a tüneteket. A puffadásra hajlamos utazó pedig derékkörzéssel, derékhajlítással, a teljes test zötyögtetésével (mintha fázna) tud mentesülni a kényelmetlenségektől. Az álmatlanságban szenvedővel egy kicsit nehezebb dolgunk van. Őneki kell a legtöbbet mozogni, kihasználva minden egyes pihenőt.
Mi van akkor ha valaki, az álmatlanság kivételével egyszerre az összes problémát bevonzza? Erre van egy nagyon régi receptem, az Utazó nedű. Az Utazó nedű nemcsak egészséges, hanem rendkívül finom is. A csipkebogyó jellegzetes markáns ízét felfrissíti a menta és a citromfű. A kamilla és az édesgyökér pikánsan „megbolondítja” üdítőnket, s egy különleges ízű, semmihez sem hasonlítható isteni ital az eredmény. Mindezek mellett a kalória tartalma nulla, pedig kellemesen édes.
Hozzávalók 1 napi adaghoz:
- 3 + 2 dl víz
- 1 csapott evőkanál szárított csipkehús vagy 5-6 darab friss csipkebogyó
- 1-1 csapott mokkáskanál szárított kamillavirág, citromfű és mentalevél. Frissen szedett és felaprított növényekből dupla mennyiség szükséges.
- Fél mokkáskanál édesgyökér. Az édesgyökér adagját ízlés szerint növelheted, de azt javaslom, hogy először eszerint készítsd el.
Elkészítés:
Este leöntöm 3 dl forró vízzel a csipkebogyót, vagy csipkehúst és az édesgyökeret. Lefedem, és állni hagyom. Másnap lassú tűzön puhára főzőm, és pépesre nyomkodom. Hozzá öntöm a maradék 2 dl vizet és felforralom. Egy rottyantás után leveszem a tűzről, és beleszórom a kamillavirágot, a citromfüvet, és a mentalevelet. Lefedem, s hagyom félórát ázni. Ezek után jól kinyomkodom, leszűröm, majd jól zárható üvegbe töltöm.
Már az utazás előtt néhány nappal fogyasztható, úgy hogy három részletben iszom meg az étkezések előtt félórával. Természetesen ez esetben kétszeres, háromszoros adagot is elkészíthetek, s fogyasztásig a hűtőben tartom. Az útra csak egy fél literes adagot vihetek, mert a melegben erjedni kezd. Azért, hogy az utazás alatt is meglegyen az Utazó nedűm, por formájában is elkészíthetem, s majd az adott napon ostyába töltve vagy vízzel hígítva elfogyasztom.
Ahány napra megyek vakációzni, annyival szorzom be a fenti hozzávalók szárított növényi részét. Például 3 nap esetén 3 csapott evőkanál szárított csipkehús, 3-3 csapott mokkáskanálnyi szárított kamillavirág, citromfű… stb. Kávédarálón porrá őrlöm és átszitálom. A száraz port 3 részre veszem, s külön-külön szalvétába csavarom, majd a három kis csomagot egy kis zacskóba, vagy tégelybe teszem. Az adott napon egy szalvétányi száraz port felhígítok fél liter vízzel, s a nap folyamán három részletben fogyasztom. Hígítás után legalább félórát várjunk, hogy a száraz növényi rész maradéktalanul feloldódjon. Elvileg nem fontos hígítani, hanem az egy szalvétányi mennyiséget 3 gyógyszertári ostyába teszem és vízzel nyelem le, az étkezések előtt. Ha sokat utazik valaki, akár egy félévre való adagot is elkészíthet, természetesen por formájában.
Nos, ilyen egyszerű a kényelmes utazás titka! Jó utat és kellemes pihenést kívánok!
Éva Ilona
* * *
Minden jog fenntartva! * www.tunderkepzo.hu
Másolás csak a szerző megjelölésével
Feliratkozás hírlevélre * ÉVA ILONA a FACEBOOK-on
ÉVA ILONA filmcsatornája a YOUTUBE-on: http://www.youtube.com/evailona777
| |